Social News XYZ     

‘Ratnam’ will definitely be a Paisa Vasool movie.. Hero Vishal in media conference

‘రత్నం’ కచ్చితంగా పైసా వసూల్ సినిమా అవుతుంది.. మీడియా సమావేశంలో హీరో విశాల్

విశాల్, ప్రియా భవానీ శంకర్ హీరో హీరోయిన్లుగా జీ స్టూడియోస్‌, స్టోన్ బెంచ్ ఫిల్మ్స్ సంయుక్తంగా ‘రత్నం’ చిత్రాన్ని నిర్మించారు. కార్తికేయన్ సంతానం నిర్మాతగా వ్యవహరించారు. యాక్షన్ డైరెక్టర్ హరి ఈ మూవీకి దర్శకత్వం వహించారు. ఈ మూవీని శ్రీ సిరి సాయి సినిమాస్ బ్యానర్ మీద తెలుగులో సీహెచ్ సతీష్ కుమార్, కే రాజ్ కుమార్ సంయుక్తంగా రిలీజ్ చేస్తున్నారు. ఏప్రిల్ 26న రాబోతోన్న ఈ మూవీ ప్రమోషన్స్‌లో విశాల్ పాల్గొన్నారు. ఈ మేరకు శనివారం నిర్వహించిన మీడియా సమావేశంలో..

విశాల్ మాట్లాడుతూ.. ‘19 ఏళ్ల నా కెరీర్‌లో మీడియా, ఫ్యాన్స్, అభిమానులు, ప్రేక్షక దేవుళ్లందరూ నాకు ఎంతో సపోర్ట్‌గా నిలిచారు. నరసింహారెడ్డి కాలేజ్‌కు సారీ. అక్కడ ఈవెంట్ పెట్టలేకపోయాం. సక్సెస్ మీట్‌ను అక్కడే నిర్వహిస్తాం. మా డాక్టర్ ఏది చేయొద్దంటే అదే చేస్తుంటాను. వాడు వీడు టైంలో మెల్లకన్ను పెట్టి నటించొద్దని అన్నారు.. కానీ నేను వినలేదు. నా శరీరంలో ఇప్పుడు వంద కుట్లున్నాయి. మా డాక్టర్ అలా చెప్పి చెప్పి విసిగిపోయారు.. నేను ఆయన మాట వినకుండా ఫీట్స్ చేస్తూనే ఉన్నాను. నన్ను నమ్మి డబ్బులు పెట్టేందుకు వచ్చిన నిర్మాత బాగుండాలని ప్రయత్నిస్తున్నాను. హరి గారితో భరణి, పూజ చేశాను. అవి పెద్ద హిట్లు అయ్యాయి. విశాల్ సినిమా ఫ్యామిలీ ఎంటర్టైనర్‌గా రాబోతోంది. సతీష్ గారు ఈ సినిమాను తీసుకున్నందుకు థాంక్స్. అందరికీ ఈ చిత్రంతో లాభాలు రావాలి. ఏప్రిల్ 26న మా మూవీ రాబోతోంది. నేను చివరి నిమిషం వరకు సినిమాను ప్రమోట్ చేస్తాను. అది నా బాధ్యత. మీడియా వల్ల ఈ చిత్రం ఇంత వరకు వచ్చింది. దేవీ శ్రీ ప్రసాద్ మంచి సంగీతం, ఆర్ఆర్ ఇచ్చారు. డైలాగ్ రైటర్ రాజేష్ వల్ల ఇది స్ట్రెయిట్ తెలుగు సినిమాలా అనిపిస్తుంది. మాతో కలిసిన ఆదిత్య మ్యూజిక్‌కు థాంక్స్. మా సినిమాకు పని చేసిన ప్రతీ ఒక్కరికీ థాంక్స్. హరి గారి చిత్రంలో హీరో కంటే హీరోయిన్ పాత్రలకు ఎంతో ప్రాముఖ్యత ఉంటుంది. ప్రియా భవానీ శంకర్ కారెక్టర్ ఈ సినిమాకు ప్రాణం. మీరు పెట్టే డబ్బులకు సరిపడా వినోదం ఇస్తాం. కచ్చితంగా పైసా వసూల్ సినిమా అవుతుంది. నేను ఓటు వేశాను. అందరూ ఓటు వేయాలి. కొత్త ఓటర్లు కచ్చితంగా వెళ్లి పోలింగ్‌లో పాల్గొనండి’ అని అన్నారు.

 

డిస్ట్రిబ్యూటర్ సతీష్ మాట్లాడుతూ.. ‘విశాల్ గారి సినిమాలంటే నాకు చాలా ఇష్టం. అందుకే రత్నం చిత్రాన్ని తీసుకున్నాను. హరి గారి చిత్రాలంటే అలా పరిగెడుతూనే ఉంటాయి. ఈ మూవీలో ఫ్యామిలీ ఎమోషన్స్ కూడా ఉంటాయి. ఏప్రిల్ 26న రెండు తెలుగు రాష్ట్రాల్లో భారీ ఎత్తున చిత్రాన్ని విడుదల చేయబోతున్నాం. నాకు ఈ అవకాశాన్ని ఇచ్చిన విశాల్ గారికి థాంక్స్’ అని అన్నారు.

That Twist In Rathnam Is The Major USP: Vishal

Vishal and Priya Bhavani Shankar starrer ‘Rathnam’ is jointly produced by Kaarthekeyen Santhanam under the banners of Stone Bench Films and Zee Studios. Action director Hari has directed this movie released by CH Satish Kumar and K Raj Kumar in Telugu under the banner of Sri Siri Sai Cinemas. The movie is set for release on the 26th of this month. Vishal addressed Telugu media today.

Distributor Satish said, “I’m happy to acquire the rights of Vishal’s Rathnam movie for Telugu states. Vishal sir’s movies connect well with the audience. We are expecting that Rathnam is going to be a big hit. This movie has Hari’s mark action and emotions. We earlier had seen racy screenplay with heavy action in Hari’s movies. Other than racy screenplay, and action, this movie has good content. It has emotion and sentiment that will connect to the family audience. I hope it will become a big hit this summer. Thanks to Vishal for giving me this opportunity. We are planning a grand release in Telugu states. I will talk more about the movie in success meet.”

Vishal said, “The entire media is like a family to me. They have been supporting me for the last 19 years. I owe you all my apologies. Especially to Narsimha Reddy College management staff and students. We could not come yesterday, due to some unavoidable reasons. Perhaps, god has other bigger plans. I assure to hold the film’s success event in the college and meet the students over there. I was advised by my doctor not to go outside. I have 109 stitches in my body. But nothing can stop me from promoting my movies. The reason I came here is for distributor Satish who believed in me and bought the film. This is my third film with Hari, after Pooja and Bharani. Rathnam is a perfect family entertainer with action episodes.

I hope the movie will give good profits. Mark Anthony was a 100 Cr film. I have the same belief in this movie. I got to work with DSP for the first time. He provided wonderful music, and his BGM is a big asset. I watched the movie with re-recording, and it gave me an amazing experience. I feel proud and confident. I need to thank dialogue writer Rajesh, because of whom, the movie looks like a straight Telugu movie. I thank Aditya Music for collaborating with us. I should really thank my cast and crew.

Hari is known for showing heroes in massy ways. He gives strong characterizations for heroines as well. There will be a shock, after half an hour after the movie. It’s a turning point and a USP of the movie. I can’t reveal much, but it’s all worth your money. I want to provide education to 2 girls from Andhra Pradesh. My wish of becoming a director is fulfilling with Detective 2. We are soon leaving to London to start the shoot. Go watch Rathnam with your family, it will entertain you for sure.”

Facebook Comments
'Ratnam' will definitely be a Paisa Vasool movie.. Hero Vishal in media conference

About SocialNewsXYZ

An Indo-American News website. It covers Gossips, Politics, Movies, Technolgy, and Sports News and Photo Galleries and Live Coverage of Events via Youtube. The website is established in 2015 and is owned by AGK FIRE INC.